رمزارز چیا(Chia) توسط برام کوهن(Bram Cohen) که ساخت پروتکل بیت تورنت را در کارنامه دارد، توسعه داده شده است. بسیاری از فعالان صنعت رمزارزی چیا را با پروژه‌های بزرگی همانند بیت کوین و اتریوم مقایسه می‌کنند. همانند بیت کوین و اتریوم شبکه‌ی چیا توسط زبان برنامه‌نویسی اختصاصی با نام  چیا‌لیسپ(Chialisp) ایجاد شده است.

چیالیسپ به‌طور مشابه با زبان برنامه نویسی سولدیتی(Solidity) شبکه‌ی اتریوم نقش‌آفرینی می‌کند که امکان ایجاد قراردادهای هوشمند را در این شبکه فرآهم کرده است. چیالیسپ برای ایجاد فناوری برنامه‌های غیرمتمرکز همانند سکه‌های رنگی(Colored Coins)، کیف‌پول‌های مولتی سیگنیچر(Multi-signature Wallets) و کیف‌پول‌های قابل بازیابی(Recoverable Wallets) طراحی شده است.

تجهیزات لازم برای مشارکت در پروژه‌ی رمزارزی چیا(هارد دیسک ذخیره‌سازی) به‌طور ساده و ارزان‌تری نسبت به بیت کوین و اتریوم در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد.

همچنین چیا بجای استفاده از الگوریتم اثبات کار(PoW)، از الگوریتم اثبات فضای ذخیره‌سازی(Proof of Space) و مُدل زمانی(Time model) استفاده می‌کند که با عنوان اختصاری پی.او.اس.تی(PoST) شناخته می‌شود. این الگوریتم به‌جای اتکا بر پردازشگر‌های کامپیوتری برای حل معماهای ریاضی بر فضای ذخیره‌سازی اعضاء شبکه متکی است.

در حالی که برخی از پروژه‌های رمزارزی همانند کاردانو با استفاده از الگوریتم اثبات سهام(PoS) ایجاد شده‌اند که در آن سپرده‌گذاران وظیفه‌ی حفاظت از شبکه و تایید تراکنش‌ها را بر عهده دارند. همچنین در این روش انرژی کمتری نسبت به الگوریتم اثبات کار مصرف می‌شود اما ادعا می‌شود که الگوریتم اثبات فضای ذخیره‌سازی و مُدل زمانی بهره‌وری بیشتری در مصرف انرژی دارد.

شرکت کنندگان در الگوریتم اثبات فضا باید ثابت کنند که فضای ذخیره‌سازی استفاده نشده در هارد درایو خودشان را به شبکه‌ی چیا اختصاص داده‌اند. شرکت‌کنندگان در شبکه‌ی چیا با عنوان «فارمر» شناخته می‌شوند که پلات‌ها(فضای ذخیره‌سازی) خودشان را در رقابت با دیگر فارمرها و برای استخراج بلاک‌های شبکه به مشارکت در شبکه‌ی این پروژه اختصاص می‌دهند.

فارمرها برای دریافت پاداش ایجاد بلاک جدید در شبکه‌ی چیا باید بتوانند فضای کافی را فرآهم کنند. شانس بدست‌آوردن پاداش به فضای ذخیره‌سازی فارمرها در مقایسه با کل فضای ذخیره‌سازی شبکه بستگی دارد.

تیم توسعه‌دهنده‌ی چیا اطمینان دارد که مردم بدون نگرانی از خرید تجهیزاتی که بجز استخراج رمزارز کاربر دیگری ندارند و یا قبض برق بالا به دلیل مصرف انرژی تجهیزات ماینینگ از شبکه‌ی آن‌ها استفاده خواهند کرد.

در شبکه‌ی چیا کوین به فرآیند ایجاد فایل‌های پلات، پلاتینگ(Plotting) گفته می‌شود. در فرآیند پلاتینگ مجموعه‌ای از داده‌ها حاوی توابع هش حاصل از الگوریتم رمزنگاری ایجاد می‌شوند و سپس در فرآیند ماینینگ از هش‌های ایجاد شده برای مقایسه‌ی برآورده شدن شرایط استخراج بلاک بعدی استفاده می‌شود. در صورتی که شرایط برآورده شود، در حقیقت بلاک بعدی شبکه‌ی چیا کوین استخراج شده و فارمرها(ماینرهای شبکه‌ی چیا) پاداشی  دریافت خواهند کرد.

برای سرعت بخشیدن به فرآیند پلاتینگ به پردازنده‌ی قدرتمند و حافظه‌های اس.اس.دی‌های سریع نیاز دارند، در غیر این صورت این فرآیند ممکن است چند روز طول بکشد. اما حتی با تجهیزات کاملاً قدرتمند امروزی نیز ایجاد ۱۰۰ گیگابایت فایل برای فارمینگ چیا تقریباً به چند ساعت زمان نیاز دارد.

از آنجایی که در طول فرآیند پلاتینگ هش‌های ایجاد شده به‌طور پیوسته از روی هارددیسک خوانده می‌شوند، سرعت خواندن اطلاعات از روی هارددیسک نیز اهمیت دارد و در نتیجه درایوهای اس.اس.دی(SSD) نسبت به هارددیسک‌های اچ.دی.دی(HDD) از برتری نسبی برخوردار هستند. با این وجود، در فرآیند استخراج چیا کوین هزینه‌ی هارددیسک نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و استفاده از ویژگی رید(اتصال موازی هارددیسک‌ها برای افزایش سرعت) بجای حافظه‌های گران‌قیمت‌تر اس.اس.دی زمان بازگشت سرمایه‌ی اولیه را برای فارمرها کوتاه‌تر خواهد کرد. همچنین برای سرعت بخشیدن به فرآیند پلاتینگ توصیه می‌شود که برای ایجاد فایل‌های موقت از حافظه‌ی اس.اس.دی و برای نگهداری از پلات‌های ایجاد شده از دیسک سخت استفاده شود.

به‌طور کلی استخراج چیا از دو مرحله‌ی متفاوت «ایجاد پلات یا پلاتینگ» و «فارمینگ» تشکیل می‌شود. در مرحله‌ی ایجاد پلات در حقیقت فضای هارد دیسک پُر می‌شود و سپس فضای هارد درایوی که در مرحله‌ی ایجاد پلات پُر شده برای استخراج رمزارز چیا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای استخراج رمزارز چیا کافی است به وب‌سایت این پروژه به آدرس چیا دات‌ نت وارد شوید. در قسمت بالای صفحه نسخه‌ی نرم‌افزار مناسب با سیستم‌عامل خود را دانلود و نصب کنید. پس از اجرای برنامه‌ی نصب شده در فایروال مجوز دسترسی به شبکه‌ی اینترنت را تایید کنید و به بخش آموزش چیا 98 مراجعه نمایید و ادامه فرآیند را از آنجا فرا بگیرید.

با این وجود گزارش‌های ارائه شده است که استخر اچ‌پول کلید خصوصی کاربران را از آن‌ها درخواست می‌کند توجه داشته باشید که ارائه‌ی کلید خصوصی به معنای واگذاری مالکیت و کل دارایی‌های موجود در کیف‌پول است و به‌طور جدی توصیه می‌شود تا از برآورده ساختن چنین درخواست‌هایی اجتناب کنید.

در  حال حاضر رمزارز چیا در صرافی اوکی.اکس(Okex) ،کوین بیس ( Coinebase ( و کوینکس(CoinEx) فهرست شده و به‌طور پیوسته در میان فعالان بازار رمزارزها مبادله می‌شود. انتظار می‌رود که در آینده صرافی‌های بیشتری خدمات مبادلات این رمزارز را ارائه کنند.

ماینرهای چیا برای استخراج این رمزارز به کارت‌های گرافیکی گران‌قیمت نیازی ندارند اما فرآیند استخراج چیا بر استفاده از تجهیزات ذخیره‌سازی همانند حافظه‌های اس.اس.دی گران‌قیمت متکی است. در حقیقت فارمرهای چیا برای سرعت بخشیدن به فرآیند ایجاد پلات‌ها در فولدر موقت به اس.اس.دی‌های سریع (NVME) و برای ذخیره‌سازی پلات‌های ایجاد شده به دیسک‌های سخت با ظرفیت بالا نیازمند هستند. بعلاوه، از آنجایی که اس.اس.دی‌های تولید شده برای کامپیوترهای خانگی برای فرآیند خواندن و نوشتن اطلاعات بطور پیوسته طراحی نشده‌اند، استفاده از این تجهیزات برای استخراج چیا به سادگی عمر این تجهیزات را به چند هفته کاهش می‌دهد .

در حال حاضر با وجود افت شدید قیمت کلیه ارزهای دیجیتال و همچنین عدم اعلام استخرهای رسمی به نظر می آید که خرید تجهیزات و سخت افزار و فارمینگ ارز چیا صرفه اقتصادی نداشته باشد ، اما  با توجه به رشد روز افزون ارزهای دیجیتال و همچنین اهمیت محیط زیست در قوانین جدید بین المللی و اعلامیه ای مبنی بر این که ارز چیا ، بیت کوین سبز نیز نامیده میشود

و از آنجایی که در صنعت استخراج رمزارز زمان بازگشت سرمایه‌ی اولیه یکی از فاکتورهای مهم محسوب می‌شود، بکارگیری اس.اس.دی‌های گران‌قیمت برای استخراج چیا مقرون بصرفه بنظر نمی‌رسد. از طرفی، در نتیجه‌ی هجوم ماینرها، قیمت هاردهای اس.اس.دی و دیسک سخت افزایش یافته است و تعدادی از مُدل‌های محبوب تجهیزات ذخیره‌سازی اطلاعات نیز کمیاب شده‌اند.

همچنین باید توجه داشته باشید که استخراج رمزارز لزوماً فعالیت سود‌آوری محسوب نمی‌شود و ماینرها با ریسک تغییر روند بازار، قانون‌گذاری، خرابی تجهیزات، افزایش سختی استخراج رمزارز و … مواجه هستند.

با توجه به اینکه سیستم های ساخت پلات بسیار گران و از پردازنده های فوق العاده قوی و به روز استفاده می کنند و نهایتا در روز توان تولید 6 ترابایت پلات را دارند توصیه میشود این سیستم ها که هزینه ای بالغ بر 200 میلیون تومان بر روی دست شما خرج می گذارد تنها در شرایطی اقدام به خرید این سیستم ها نمایید که حداقل بخواهید بیشتر از 200 ترابایت هارد را پلات بندی نمایید در غیر اینصورت با توجه به اینکه شما جهت فارمینگ نیاز به سیستم چندان بالایی ندارید چنین سیستم با پردازنده قوی و حافظه های پر سرعت مناسب فارمینگ نمی باشند .

در صورتی که شما اقدام به خرید سیستمی نسبتا ارزان که برای شما حدود 60 تا 70 میلیون تومان هزینه خواهد داشت تا بتوانید در روز حدود یک تا یک و نیم ترابایت پلات بسازید مدت زمانی که صرف پلات 100 ترابایت می گردد حدود 70 روز خواهد بود که شما این زمان را از دست خواهید داد تا به مرحله فارمینگ برسید و شروع به کسب درآمد نمایید و این منطقی به نظر نمی آید .

برای فارمینگ در صورتی که شما تعداد هارد کمی دارید می توانید از سیستم های معمولی و خانگی مانند پنتیوم و Core I3,I5  نیز استفاده نمایید و اگر تعداد هارد شما بیش از 10 عدد باشد شما با همان سیستم ها با درگاه های ورودی  ساتا یا USB زیاد نیاز دارید تا بتوانید هارددیسک بیشتری را به سیستم خود اضافه کنید که در نسل جدید مادربردها امکان داشتن  ساتا و USB های بیشتر با سرعت بالا را دارید .

در کل می توان گفت که سیستم های قوی با پردازنده های آن چنانی برای فارمینگ نیاز نیست و برای ایجاد یک فارم کوچک سیستم های خانگی جوابگو هستند .

توصیه میشود نکات ایمنی از قبیل محافظ برق ، دارا بودن یو پی اس و محیط خنک و پاور مطمئن و به روز برای سیستم تعبیه شود تا از خرابی آن جلوگیری شود .